Jan Svoboda

3 min read

Honza byl zakladatelem a ředitelem společnosti NetDirect, která se za jeho působení stala nejvýznamnějším středoevropským výrobcem e-shopů, a bývalým jednatelem Allegro Group CZ (Aukro, Heureka aj.). Nyní působí jako společník a manažer ve společnosti Acomware a angažuje se v dalších e-commerce projektech.

eshopista_jsvoboda

Z podnikatele vedoucím programátorů a zase zpět

První společnost spoluzaložil dva roky po ukončení studia na VŠB. Po pěti letech oblast podnikání opustil a řídil programátorský tým společnosti Computer Press, aby se v roce 2002 do světa byznysu opět vrátil.

NetDirect nabídl řešení, které na trhu chybělo

Začalo to náhodným setkáním v baru ve Stodolní ulici v Ostravě, kde Honzu a jeho kolegy z NetDirectu oslovil první klient s otázkou, zda by mu byli schopni naprogramovat e-shop za 100 000 Kč. Byli. Vznikl produkt s názvem ShopCentrik, který, na rozdíl od běžných krabicových systémů, umožnil nejen reagovat na specifické požadavky jednotlivých e-shopů, ale zároveň je propojit s firemními systémy, ekonomickými, skladovými atd. včetně systémů dodavatelských. K produktu ShopCentrik záhy přibylo řešení FastCentrik, krabicové řešení, díky němuž se mohly z výhod ShopCentriku těšit i menší e-shopy v duchu hesla „Velký e-shop za malé peníze a do 24 hodin“.

jsvoboda_zajimavost1

Řešení byla vystavena na technologii společnosti Microsoft, jejímž Gold Partnerem se stal NetDirect v roce 2009. V témže roce navíc společnost získala tři ocenění v soutěži o nejlepší partnerská řešení společnosti Microsoft na konferenci Worldwide Partner Conference v New Orleans. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce dalších řešení z celého světa.

V srpnu 2011 byla společnost prodána skupině Allegro v odhadu za 150-200 miliónů korun. Honza nadále vykonával funkci výkonného ředitele, aby ji po čase vyměnil za post jednatele v Allegro Group CZ.

Z Allegra odešel, v e-commerce zůstal

Během svého působení v Allegro Group i po něm se Honza věnoval (a nadále věnuje) dalším e-commerce projektům, mezi nimi například xBizon, Energetický partner, OfficeField, PetFashion a Spokojenypes.cz.

Od roku 2014 je společníkem a manažerem pro e-commerce partnery ve společnosti ACOMWARE a své zkušenosti a poznatky sdílí se začínajícími i zkušenými e-shopisty prostřednictvím projektu Eshopista.cz, který moderuje spolu s Magdalénou Divišovou.

Honzova firma sklidila úspěch až v Americe

  • 2010: NetDirect se může pyšnit titutelm Microsoft Country Partner of the Year Award
  • 2009: NetDirect se stala Microsoft Gold Certified Partner
  • 2009: NetDirect zvítěžila ve třech kategoriích soutěže Microsoft Technology Awards
  • 2008: NetDirect byla finalistou Microsoft Technology Awards

Odkazy, na které se vyplatí kliknout